Zaufanie

Zaufanie. Słowo, które analizowałam przez ostatnie 6 miesięcy. Jednym z powodów może być fakt, że słowo to było najczęściej wymieniane przez menedżerów, gdy rozmawialiśmy o przywództwie. Jednak, gdy zapytałam

o znaczenie i definicję słowa “zaufanie”, okazało się, że słowo to oznacza różne rzeczy dla różnych osób. Zauważono różnice między liderami w różnych branżach, ale także między krajami. Mogą to być niewielkie różnice językowe lub różne użycie tego słowa w życiu zawodowym i prywatnym.

Jaka jest definicja zaufania?

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, to definicja Zaufania wygląda w następujący sposób:

zaufanie

  • «przekonanie, że jakiejś osobie lub instytucji można ufać»
  • «przekonanie, że czyjeś słowa, informacje itp. są prawdziwe»
  • «przekonanie, że ktoś posiada jakieś umiejętności i potrafi je odpowiednio wykorzystać»

zaufać

  • «powierzyć swoje sprawy osobie lub instytucji, której się ufa»
  • «uznać, że czyjeś słowa, informacje itp. są prawdziwe»
  • «uznać, że ktoś posiada jakieś umiejętności i potrafi je odpowiednio wykorzystać»

Ciekawostka

Zaciekawił mnie też fakt, że wyjaśnienie słowa Zaufanie w Wikipedii jest inne w języku polskim i angielskim. W języku angielskim Zaufanie, czyli Trust means believing that another person will do what is expected. It brings with it a willingness for one party (the trustor) to become vulnerable to another party (the trustee), on the presumption that the trustee will act in ways that benefit the trustor. In addition, the trustor does not have control over the actions of the trustee.[

W języku angielskim w definicji pojawia się słowo, które jest tak ważne: ‘vulnerable” czyli wrażliwy, podatny. Chociaż nie do końca to przekazuje poprawności czy ważności tego słowa w bezpośrednim tłumaczeniu.

Ale wróćmy do praktyki.

Często podczas warsztatów słyszy i widzę, że zaufanie jest częścią programów dotyczących przywództwa. Gdzie zaufanie stanowi jednym z najważniejszych elementów szkoleń dotyczących przywództwa.

Zadaję często pytanie na szkoleniach, czym jest zaufanie dla ciebie. W większości przypadków, , odpowiedzią było, kiedy mogę komuś coś powiedzieć albo zlecić i mieć pewność, że to zostanie w poufności. Inaczej mówiąc, tajemnica powierzonej informacji. Innym przykładem rozumienia zaufania przez uczestników szkoleń to powierzenie zrobienie czegoś komuś, mając pewność, że ta osoba to zrobi w odpowiednim czasie w należyty sposób.

Jednak zauważyłem różnicę pomiędzy rozumieniem słowa zaufania jako osoba prywatna, ale też w znaczeniu grupowym, czyli społeczeństwa czy zespołu. Zagłębiając ten temat, znalazłem, że zaufanie może być rozpatrywane przez pryzmat nauk społecznych. Ale też psychologii, filozofii, ekonomii i nawet finansów. Różnica jest między postrzeganiem słowa zaufania w grupach etnicznych, różnych narodowości oraz doświadczeń wśród zespołów.

Analizuję sobie, jak zaufanie wpływa na przywództwo oraz na budowanie zespołów.

Często zastanawiam się, co miałoby znaczyć to słowo dla mnie, bo chyba najważniejsze jest zrozumienie. Dla mnie najbliższą definicją zaufania była ta przedstawiona przez Barbarę Misztal. Opisała ona trzy funkcje zaufania: zaufanie sprawia, że życie społeczne staje się przewidywalne, tworzy poczucie wspólnoty i ułatwia ludziom wspólną pracę.

Wszyscy zgadzają się, że zaufanie jest ważne i niezbędne w zespole i kulturze. Jednak rzadko dyskutujemy o tym, jak je budować i co najważniejsze, jak je utrzymać i nie stracić. Albo czy da się takie zaufanie zbudować na nowo?

Znaczenie tego słowa dla każdego z nas, bo tak jak pokazuje praktyka, teorię czy nauka to słowo znaczy różne aspekty dla różnych osób. Zaufanie często pojawia się w strategiach firmowych budowaniu kultury Troski.

Ilu z nas straciło z zaufanie do osób na przełomie naszego życia? Jednak ciągle mam nadzieję, wierzymy, że to zaufanie zostaje Naszą wartością. Zostaje ta chęć budowania zaufania, do osób, do firmy, do zespołu i nawet kraju. Ciągle się uczę i ciągle staram się zrozumieć to słowo zaufanie. Na początku każdej relacji staram się dawać bardzo dużo kredytu zaufania, bycie otwartą, bycie pomocną i na pewno nie grać w gierki.

Każda zmiana w naszym życiu nie zaczyna się od celu…

Tak często przedstawiają nam to w książkach. Każda zmiana zaczyna się od pytania, kim Jestem, jakie wartości mam i jakimi wartościami definiuje swoje decyzje oraz swoje wybory. Mam nadzieję, że zaufanie zawsze będzie budowane na otwartości, szczerości, trosce, wiarygodności, słuchania oraz umiejętności przyznawanie się do błędów.

W żadnym wypadku nie przedstawiam swoich przemyśleń jako psycholog czy coach czy inna osoba, która zajmuje się tym tematem na co dzień. Przedstawiam tu swoje myśli. Bo często słyszę na spotkaniach z liderami czy prezesami, którzy często mówią o zaufaniu jako jednym z najważniejszych elementów budowania kultury. Jednak ta różnica w zrozumieniu słowa Zaufanie daje do przemyślenia. Jedną z najcenniejszych lekcji dla mnie jest to, że zaufanie to nie tylko słowa (choć mają one duże znaczenie) lub ich brak. Zaufanie to przede wszystkim czyny, które mówią głośniej niż słowa.

Dla mnie Zaufanie to Swoboda bycia Sobą. Wiedząc, że nawet w najbardziej krytycznych momentach, moje słabości nie będą wykorzystane przeciwko mnie.

Dodaj komentarz