Egzamin NEBOSH IGC krok po kroku

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zainteresowane kursem NEBOSH IGC jest: “Jak wygląda egzamin?” Dlatego postaram się jak najlepiej odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

Egzamin NEBOSH IGC (IG1 i IG2)

Egzamin NEBOSH składa się z dwóch części. Pierwsza część egzaminu (IG1) jest “egzaminem otwartej książki” (OBE). Co to znaczy? NEBOSH nie wymaga uczenia się materiału szkoleniowego na pamięć, dlatego podczas trwania egzaminu możesz korzystać ze swoich notatek, materiałów, które dostałeś na kursie, czy książki. Przez ten egzamin NEBOSH sprawdza Twoje umiejętności wydobywania i stosowania odpowiedniej wiedzy oraz organizowania jej tak, aby odpowiadała zadawanemu pytaniu.

Czy na egzamin muszę dojechać do centrum NEBOSH?

Tu wiele osób odczuwa ulgę, gdy mówimy, że egzamin OBE można napisać z dowolnego miejsca na ziemi. Ważne, żebyś miał swobodny dostęp do komputera i internetu. W tym dniu warto również zadbać o przestrzeń dookoła. Upewnij się, że w trakcie pisania swojej pracy, nie będziesz miał “rozpraszaczy”. Warto mieć też w pobliżu drobną przekąskę i butelkę z wodą, by nie odrywać się od pisania.

Jak wygląda dzień egzaminu OBE?

W wyznaczonym dniu egzaminu o godzinie 11:00 czasu brytyjskiego otrzymasz od NEBOSH dostęp do egzaminu na dedykowanej platformie egzaminacyjnej. Znajdziesz tam scenariusz i zestaw pytań. Od tego momentu masz 24 godziny na ukończenie i przesłanie odpowiedzi na platformę. Bardzo ważne jest, by Twoja praca była samodzielna. Przez cały czas trwania egzaminu, nie możesz kontaktować się ze swoim tutorem, ani innymi uczestnikami kursu. Możesz kontaktować się z Learning Partnerem jedynie w kwestiach technicznych (np. nie mogę się zalogować, nie mogę załadować swojej pracy na platformę).

NEBOSH IGC exam

Czy to już koniec egzaminu OBE?

Nie do końca. Czeka Cię jeszcze krótkie, 15 minutowe spotkanie zamykające (Closing Interview). Brzmi strasznie, ale nie musisz się martwić. Celem Closing Interview jest potwierdzenie, że nadesłana przez Ciebie praca jest Twojego autorstwa. To potwierdzenie, że nie korzystałeś z pomocy w jej wypełnieniu. Osoba przeprowadzająca rozmowę zada Ci pytania dotyczące przesłanej przez Ciebie oceny. Chociaż rozmowa zamykająca nie jest oceną, musi się odbyć przed ogłoszeniem wyników. Więcej o Egzaminie OBE możesz przeczytać również na stronie NEBOSH (link).

A co z drugim egzaminem?

Drugi egzamin IG2: Ocena ryzyka. W przeciwieństwie do OBE, IG2 to ocena praktyczna, gdzie masz za zadanie przeprowadzić kompleksową ocenę ryzyka w miejscu pracy. Celem tej oceny jest praktyczne zastosowanie wiedzy i zrozumienia zdobytego podczas nauki. Ocena musi być przeprowadzona w Twoim własnym miejscu pracy. Dzięki temuTwoja ocena ryzyka będzie realistyczna i przyniesie dodatkową wartość dla Ciebie i Twojej organizacji.

Twoje miejsce pracy powinno być wystarczająco duże, aby zapewnić wystarczającą gamę kategorii zagrożeń/zagrożeń. Jeśli nie masz dostępu do tak dużego miejsca pracy, porozmawiaj ze swoim Tutorem podczas kursu, a pomoże Ci znaleźć rozwiązanie. Jeszcze więcej informacji o tym jak napisać pracę IG2 znajdziesz na stronie NEBOSH (link).

Kiedy mam oddać pracę IG2?

Według sulabusa, czas potrzebny do ukończenia oceny to około 3 godzin. Te 3 godziny są tylko wskazówką; możesz zdecydować, czy chcesz poświęcić więcej lub mniej czasu na ukończenie oceny. NEBOSH zaleca, abyś omówił swoje podejście do oceny z Tutorem, który może doradzić Ci, czy „idziesz w dobrym kierunku” – na przykład może skomentować, czy wybrałeś odpowiednie miejsce pracy lub sytuację, która da wystarczająco dużo możliwości do właściwego przeprowadzenia tej oceny. Nie przesyłaj szkiców swojej pracy do tutora, ponieważ nie ma on prawa wcześniej oceniać lub komentować szczegółów Twojej pracy. Swoją pracę piszesz na specjalnie przygotowanym wzorze, który już dziś możesz zobaczyć na stronie NEBOSH. Pracę w formacie PDF musisz wysłać w wyznaczonym terminie do swojego centrum szkoleniowego, skąd egzamin trafi już do systemu NEBOSH do oceny.

Co później?

Po napisaniu obu części egzaminu NEBOSH ma 50 dni roboczych na sprawdzenie i przekazanie wyników egzaminu do Ciebie.
Pamiętaj, że zarówno praca IG1 jak i IG2 muszą być całkowicie Twoją własną pracą. Przesyłając swoje egzaminy do oceny, deklarujesz, że jest to Twoja własna praca. Fałszywe twierdzenie, że przesłany przez Ciebie dokument jest Twoją własną pracą, jest nadużyciem i NEBOSH może nałożyć surowe kary, jak określono w Polityce dotyczącej Nadużyć NEBOSH.

Jeśli pojawiły się w Twojej głowie kolejne pytania to daj nam znać na adres biuro@newhse.pl Chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz