NEBOSH Working with Wellbeing

WE WILL SHOW YOU HOW TO TAKE CARE OF THE WELLBEING OF YOUR EMPLOYEES

NEBOSH Working with Wellbeing

Working with Wellbeing is an introductory level qualification that looks at workplace wellbeing at both an individual and organisational level. This qualification is designed for those who wish to gain a greater understanding of workplace wellbeing and the factors which affect it. The qualification will also equip learners with the knowledge and understanding required to positively influence and evaluate levels of wellbeing in the workplace.

Fully ONLINE

The training and exam will be Live Online via Zoom application:

  • Teaching: 6 hours
  • Exam: 1 hour
  • Total 7 hours

Benefits for you

When you have completed the qualification, you will:

  • understand what wellbeing is and why it matters;
  • understand how wellbeing can be improved (including use of the NEBOSH ‘wellbeing tree’); and
  • be able to intervene to improve wellbeing in your workplace.

Qualification grading

The exam should not take longer than 60 minutes. It is independent work and the stages are as follows:

Part 1: Reflection on the organization's strengths and weaknesses
Part 2: Intervention plan, rationale, and evaluation

Your completed assessment must be given to your tutor. Following the course, your tutor will mark it (within 24 days) and return it to you with feedback.

Tutor

Barbara Makowska

Chief Wellbeing Officer, Happiness manager.

For over 11 years, he has been working in the health and safety industry in the construction, automotive and chemical industries, from an independent specialist, through a health and safety manager, to a health and safety advisor for the Group in Europe.

Barbara is a certified and active mental trainer and soft skills trainer with over 11 years of experience

"You have to develop, the knowledge you gain is always a plus, even if it will not be useful to you in a week or a year, you never know when it will be useful ..."

Barbara Makowska

How to join the Qualification?

If you want to join the NEBOSH WEL follow the 3 simple steps outlined below

Step 1

Booking Form

Fill out, print, sign and send a scan (or clear photos) of the document to biuro@newshe.pl

NOTICE! Enter your private email address in the form! Company firewalls do not always let NEBOSH emails through.

Step 2

Enrol for Qualification

Make a payment of the course value by bank transfer to the account indicated in the booking form

If in doubt, call or write to our team 🙂

If you want to pay in installments or your company pays for the course, write to biuro@newhse.pl to arrange payment details.

Step 3

JOIN FROM ANY PLACE IN THE WORLD

You will receive a link to the e-learning platform with the course that you can join from anywhere in the world.

Price

NEBOSH Working with Wellbeing

PLN1277,00
+ 23% VAT

Price included:

  • Real time interactive virtual workshops
  • Tutor led Course, 1 day including assessment
Enrol now

Qualification date

Qualification date Exam
TBA on the day of the course

Dobrostan pracownika według NEBOSH

Dobrostan pracowników to pojęcie ogólne, obejmujące różne aspekty życia zawodowego. Na kursie dowiesz się, czym jest drzewo dobrego samopoczucia NEBOSH. To pojęcie obejmujące sześć kluczowych obszarów dobrego samopoczucia pracowników w miejscu pracy. W jego skład wchodzą: interakcje, ćwiczenia, uważność, odżywianie, życzliwość i uczenie się. Podczas jednodniowej kwalifikacji NEBOSH Working with Wellbeing zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które pomogą Ci skutecznie i aktywnie wpływać na dobre samopoczucie pracowników. Stanowią one wynik licznych badań i doświadczeń przodujących organizacji i ekspertów branży HR i innych gałęzi biznesu. Dzięki temu nasi kursanci mogą podejmować i wdrażać inicjatywy, które są bardzo efektywne.

Dla kogo jest kurs NEBOSH Working with Wellbeing?

Kwalifikacja NEBOSH Working with Wellbeing jest polecana dla specjalistów HR, ekspertów z zakresu BHP oraz osób pełniących obowiązki związane z zarządzaniem ludźmi. Ukończenie szkolenia jest też dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców zainteresowanych wprowadzeniem zmian w organizacji firmy w taki sposób, by lepiej zadbać o samopoczucie w pracy swego zespołu.

Czego nauczysz się na kursie?

Opierając się na badaniach i najlepszych praktykach specjalistów, NEBOSH Working with Wellbeing zapewnia holistyczne podejście do zagadnienia dobrostanu pracownika. Wiedza zdobyta na kursie jest przydatna dla firm działających w każdym sektorze i dowolnym miejscu na świecie.

Podczas zajęć kursanci dowiadują się m.in., czym dokładnie jest „dobre samopoczucie” i dlaczego ma tak duże znaczenie. Poznają korzyści płynące z osiągnięcia dobrego samopoczucia u pracowników – dobywają wiedzę na temat różnych czynników, które mogą pozytywnie bądź negatywnie wpływać na samopoczucie, a także inicjatyw, które mogą je poprawiać. Dowiadują się też, jak prawidłowo mierzyć skuteczność inicjatyw służących poprawie dobrostanu pracowników. Na zakończenie uczą się opracowywać plan inicjatyw, które posłużą do zwiększenia dobrostanu pracowników. Dzięki temu zyskują praktyczne narzędzie do natychmiastowego wdrożenia w miejscu pracy, co przekłada się na szybko widoczne korzyści dla pracowników.

Udział w kursie pozwoli Ci zdobyć solidną i przede wszystkim skuteczną wiedzę, a także pewność siebie, która jest niezbędna do pozytywnego wpływania na samopoczucie zespołu.

Dobre samopoczucie w pracy – dlaczego jest tak ważne?

Firmy coraz skuteczniej troszczą się o potrzeby pracowników, koncentrując się na ich ogólnym dobrostanie. Badania pokazują, że organizacje wdrażające inicjatywy na rzecz dobrostanu pracowniczego mogą uzyskać wiele korzyści. To rozwiązanie pożyteczne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Firmy przywiązujące wagę do dobrostanu pracowników doświadczają mniejszej rotacji, dostrzegają wyższy poziom zaangażowania i wydajności personelu oraz łatwiej przyciągają talenty. Pracownicy z kolei czują się bardziej docenieni, a przez to zadowoleni w miejscu pracy. Dzięki temu czują się mocniej związani z organizacją i rzadziej rezygnują z pracy. Ponadto dbałość o dobrostan pracowniczy prowadzi do mniejszej liczby urazów i wypadków.