Rodzaje systemów/metod BBS

Bardzo często, gdy pojawiam się w firmach lub rozmawiam z różnymi klientami, którzy chcieli wdrożyć lub reanimować system BBS w swoich firmach, widzę problem z podstawowym rozróżnieniem rodzajów systemu BBS. Na przykład, czym jest to ‘metoda kaskadowa’ (eng. Cascade), czy też ‘metoda rozproszona’ (ang. Diffusion).

Kiedy poznaję zasady działające w danej firmie, zawsze zadaję podstawowe pytanie, jak Państwo wdrażali program BBS? Częstą odpowiedzą jest, że firma chciała wdrożyć Audytorów Behawioralnych, którzy będą robić audyty BBS.

Zaznaczę tu, że stwierdzenie „Audyt BBS” jest określeniem merytoryczne błędnym, chociaż jest bardzo często używany w Polsce przy wprowadzaniu BBS.

Ciekawostka: Na pytanie, jaki system jest najlepszy albo który system efektywnie działa w Polsce, odpowiada „Zależy”. Jest to uzależnione kilkoma aspektami:
- zarządzaniem bezpieczeństwem firmy,
- dojrzałością oraz poziomem kultury bezpieczeństwa,
- stylem zarządzania przywództwem i wielu innych czynników.

Podczas ostatnich 7 lat pracy w podobnych projektach, zauważyłam, że w Polsce, najbardziej bezbolesną, efektywną oraz wywołującą najmniejszy opór u pracowników – jest „Metoda wtopiona (ang. Embedded). Jest to metoda, która najczęściej wybierają klienci, oraz jest jedną z najskuteczniejszych metod BBS.

Nie każda metoda będzie idealna dla każdej firmy. System BBS Musi zostać dostosowany do każdej firmy indywidualnie. Na przykład, jestem dużym sceptykiem metody kaskadowej, która wymaga większego poziomu kultury bezpieczeństwa, ale byłam mile zaskoczona, jak dobrze ten system zaczął działać w jednej z firm produkcyjnych w Chorzowie. Zadziałała ona tylko dlatego, że firma była do tego odpowiednio przygotowana.

Pamiętaj, żeby odwiedzić nasz profil na Facebook’u czy LinkedIn, by być z nami w stałym kontakcie.

Jeszcze więcej o BBS Bezpieczeństwie Behawioralnym znajdziecie w naszej Akademii HSE!

Leave a Reply